HAKKIMIZDA

 

PVC nedir ?

 
PVC nedir?

Polivinilklorür ikinci en fazla üretilen termoplastik polimerdir. Sert ve esnek olmak üzere başlıca iki formda eldesi mümkündür. Kimya endüstrisindeki en değerli ürünlerden bir tanesi olarak sayılabilir. Üretilen polivinilklorürün yaklaşık yarısı inşaat/yapı malzemesi olarak kullanılır. Son yıllarda yapı malzemesi olarak tahta, beton ve kilin yerine geçmiştir.

Polivinilklorür 1835 ‘te Henri Victor Renault ve 1872 ‘de Eugen Baumann tarafından vinil klorürün güneş ışınlarına maruz bırakılmasıyla beyaz bir katı olarak tesadüfen elde edilmiştir.

Polivinilklorürün icadının iki kere yapılmak zorunda kalınması onu en ilginç buluşlardan biri yapmaktadır. Şöyle ki; birkaç Alman girişimci, insanların evlerini aydınlatmak için asetilen gazı ile çalışan lambalar yapmak üzere yüklü miktarda yatırım yaparlar ve lambalarını alan kişilere satmak üzere tonlarca asetilen üretirler. Bu olaylarla, etkili elektrik jeneratörlerinin üretilmesi hemen hemen aynı zaman rastlar ve asetilen lambası işi daha başlamadan bitmiş olur. Girişimciler ellerindeki tonlarca asetilen ile ortada kalırlar.

Bunun üzerine 1912 ‘de Alman kimyager Fritz Klatte asetilen ile denemeler yapmaya karar verir. Hidroklorik asit ile tepkimeler gerçekleştirir ve vinil klorür elde eder. Fakat kimse bu madde ile ne yapacağını bilmemektedir ve malzeme zamanla kendi kendine polimerleşir. İcat ettiği polivinilklorür ile ne yapılacağını bilmemesi üzerine bu icadını çalıştığı şirket olan  Greisheim Elektron ‘un patronuna bildirir. Şirket Almanya ‘da bu ürünün patentini alır, ama polivinilklorürün kullanımı için bir yol bulamamaları üzerine 1925 yılında patentlerinin süresi dolar. Bundan bağımsız olarak bir yıl sonra 1926 ‘da B.F. Goodrich ‘de çalışan Amerikan kimyager Valdo Semon tarafından bulunan polivinilklorür önceki kimyagerlerin yapamadıklarının aksine mükemmel bir duş perdesi olarak hayat bulmuştur. Bay Semon ve patronları Amerika ‘da bu icadın patentini alır. Klatte’ nin patronları Almanya dışında herhangi bir patent girişiminde  bulunmamışlardır. Bu olayları, keşfedilen bu mükemmel su geçirmez malzemenin pek çok yeni alanda sınırsız kullanımı izlemiştir.

Polivinilklorür ‘ün en önemli avantajı çok çeşitli katkı maddeleri ile olan uyumudur ve bu özelliği onun çok yaygın olarak kullanımına yol açmıştır. İçindeki klor atomları sayesinde alev alması kendiliğinden önlenir. Mükemmel elektrik yalıtımı sağlar ve kablolarda yalıtım için kullanılır. Kuvvetli olması ve hava koşullarına olan dayanımı sebebiyle ideal bir yapı malzemesidir. Saydam ve renkli, sert ve esnek formülasyonları arasındaki rahat geçişi polivinilklorürü çok sık kulllanılan termoplastikler arasına sokmaya yeterli olmuştur.

(Plastikler – Ortadoğu Teknik Üniversitesi Toplum ve Bilim Merkezi)